خانه / سلامت / درمان سرطان
سلامت
سلامت

درمان سرطان

سرطان و راههای درمان آن

آیا می دانید کدام سرطان ها قابل درمان هستند؟ هیچ تضمینی در مورد بهبود و درمان سرطان وجود ندارد. اما پزشکان در درمان برخی از انواع سرطان ها نسبت به سایرین موفق تر بوده اند.

بعضی از انواع سرطان ها به آرامی و به مرور زمان قابل درمان هستند. در ادامه با ۵ سرطان قابل درمان آشنا شوید.

سلامت
سلامت
 • سرطان پروستات

 • سرطان تیروئید

 • سرطان بیضه

 • سرطان ملانوما

 • سرطان سینه

بعضی از پزشکان از کلمه ی درمان برای بیماری سرطان استفاده نمی کنند و می دانند که هرگز نمی توان اطمینان حاصل کرد که سرطان پس از درمان کاملا مداوا شود. آنها ترجیح می دهند که از کلمه ی “فروکش”، استفاده کنند به این معنی که شانس بازگشت بیماری را کاهش داده اند.

اما به طور کلی، فردی که ۵ سال پس از تشخیص سرطان عاری از این بیماری باشد، شانس بهبود بیشتری دارد. این معیار به این معنی نیست که شما از سرطان نخواهید مرد و یا حتی بدین معنی نیز نخواهد بود که بیماری سرطان دیگر در بدن تان وجود ندارد، بلکه تنها نشانه خوبی از درمان است.

در اینجا پنج نوع سرطان که امید بهبودی و درمان آنها بیشتر است ذکر خواهند شد.

سرطان پروستات

۱- درمان سرطان پروستات

افرادی که ۵ سال پس از تشخیص سرطان پروستات زنده می مانند: حدود ۹۹ درصد

چه چیزی باعث می شود شانس درمان سرطان پروستات تا به این حد خوب باشد؟

بسیاری از تومورهای پروستات رشد نمی کنند و یا به آرامی رشد می کنند. بنابراین آنها چندان مضر نیستند تا نیاز به درمان داشته باشند. بسیاری از مردان با انواع این تومورها می توانند سالها بدون هیچ مشکلی زندگی کنند. این مردان اغلب از چیزی غیر از سرطان می میرند.

چه زمانی احتمال درمان سرطان پروستات کاهش می یابد؟

هنگامی که سرطان پروستات Prostate Cancer گسترش یافته باشد (سرطان متاستاتیک)، درمان بسیار سخت تر خواهد شد. درصد اندکی از سرطان های پروستات می توانند به سرعت در قسمت های مختلف بدن پخش شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فقط حدود ۲۹٪ از مردان ۵ سال پس از تشخیص زنده می مانند. خبر خوب این است که پزشکان اغلب ابتلا به سرطان پروستات را قبل از اینکه گسترش یابد مهار می کنند.

آیا انجام ازمایشات کمکی به درمان سرطان پروستات می کند؟

دو روش اصلی برای بررسی بیماری سرطان پروستات وجود دارد:

 1. معاینات مقعدی دیجیتال، یعنی زمانی که پزشک شما با دستکشی در دست و به وسیله انگشتان خود درون مقعدتان را چک می کند.
 2. آزمایش، آزمایش خون است که تحت عنوان Test of PSA (Prostate-Specific Antigen) انجام می شود چرا که سطوح پروتئینی اغلب در مردان مبتلا به سرطان پروستات بالاتر است.

PSA می تواند به دلایلی غیر از بیماری سرطان پروستات نیز افزایش یابد، بنابراین برخی از گروه های پزشکی می گویند مردانی که ریسک نرمالی برای ابتلا به بیماری سرطان پروستات دارند لازم نیست آزمایشی انجام دهند.

در مورد اینکه آیا شما نیاز به آزمایش دارید، یا خیر باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر مشکلی مانند وجود خون در ادرار و یا مشکلی با ادرار کردن دارید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
چرا که این علائم می توانند علائم سرطان پروستات یا سایر مشکلات پروستات باشند.

سرطان تیروئید

۲- درمان سرطان تیروئید

افرادی که ۵ سال پس از تشخیص سرطان تیروئید زنده می مانند: حدود ۹۸ درصد (بسته به نوع بافت)

چه چیزی باعث می شود شانس درمان سرطان تیروئید تا به این حد خوب باشد؟

تیروئید غده ای پروانه ای در گردن است که باعث می شود هورمون های بدن شما سوختن کالری، ضربان قلب و غیره را کنترل کنند. شایع ترین نوع سرطان تیروئید Thyroid Cancer، پاپیلاری، به آرامی رشد می کند. حتی زمانی که تومورها بزرگ هستند یا شروع به حرکت به سوی دیگر بافت های مجاور می کنند.

پزشکان اغلب می توانند بیماری سرطان تیروئید را درمان کنند و جراحی هایی را انجام دهند که غده را از بین ببرد. پس از جراحی، مردم برای جایگزینی هورمون های تیروئید، دارو مصرف می کنند. علاوه بر این، هم اکنون پزشکان سرطان تیروئید را زودتر از قبل تشخیص داده و ریشه کن می کنند.

چه هنگامی درمان سرطان تیروئید تاثیر کمتری دارد؟

یک نوع بیماری به نام سرطان تیروئید آناپلاستیک دارای نرخ بقا ۵ ساله تنها ۷ درصد است، اما این نوع سرطان تیروئید بسیار نادر می باشد.

آیا انجام آزمایشات هیچ کمکی می کند؟

هیچ تست آزمایشی توصیه شده ای برای سرطان تیروئید وجود ندارد. اکثر افراد زمانی متوجه تومور می شوند که احساس وجود گرد و غبار یا تورم را در گلوی خود حس می کنند. گاهی اوقات یک دکتر هنگامی متوجه این مشکل می شود که شما به دلیل دیگری تحت آزمایش اولتراسوند قرار گرفته اید.

قطعا اگر احساس می کنید که مدام در گلویتان گرد و غبار وجود دارد یا با بلعیدن غذا مشکل دارید با پزشک خود این امر را در میان بگذارید.

سرطان بیضه

۳- درمان سرطان بیضه

افرادی که ۵ سال پس از تشخیص سرطان بیضه زنده می مانند: ۹۵٫۱ درصد

چه چیزی باعث می شود شانس درمان سرطان بیضه تا به این حد خوب باشد؟

در مراحل اولیه (وقتی که تومور به سایر قسمت های بدن گسترش نیافته است)، پزشکان می توانند سرطان بیضه Testicular Cancer را با عمل جراحی و برداشتن یک یا هر دو بیضه درمان کنند. اگر یک مرد، تنها یک بیضه ی خود را برداشته باشد (که نرمال است)، دیگری معمولا هورمون های کافی برای داشتن رابطه جنسی و فرزندان را فراهم می کنند.Melanoma cancer

برای سرطان های بعد از طی این مراحل، معمولا جراحی و یا شیمی درمانی به خوبی کار می کند. گاهی اوقات نیز پیوند سلول های بنیادی انجام می شود. متخصصان داروهای شیمیایی نیز بیان داشته اند که کیسپلاتین که در دهه ۱۹۷۰ معرفی شد، باعث افزایش قابل ملاحظه ای در میزان بقای سرطان های پیشرفته بیضوی شده بود.

چه هنگامی درمان سرطان بیضه تاثیر کمتری دارد؟

درمان هایی وجود دارد که حتی برای سرطان های بیضوی پیشرفته نیز خوب هستند. نرخ بقای ۵ ساله برای این نوع تومورهای بیضوی ۷۳ درصد است، که هنوز هم خیلی خوب است.

آیا آزمایشات هیچ کمکی می کنند؟

هیچ آزمایشی برای تست سرطان بیضه وجود ندارد. مردان باید زمانی که توده ای را در یک بیضه خود احساس می کنند یا حس می کنند یکی از بیضه ها بزرگتر از دیگری است به پزشک خود مراجعه کنند. چرا که این علائم می توانند نشانه های اولیه تومور باشند.

 سرطان ملانوما

۴- درمان سرطان ملانوما

افرادی که ۵ سال پس از تشخیص سرطان ملانوما زنده می مانند: ۹۱٫۷ درصد

سرطان ملانوما نوعی سرطان پوست است که در سلول های ملانوسیتی ایجاد می شود.

چه چیزی باعث می شود شانس درمان سرطان ملانوما تا به این حد خوب باشد؟

شما معمولا می توانید سرطان ملانوم Melanoma Cancer را در حالی که هنوز در مراحل اولیه است، با چشم غیر مسلح مشاهده کنید. اگر این بیماری سرطان در تمام سطح پوست گسترش پیدا نکند، پزشکان می توانند آن را با عمل جراحی برطرف نمایند.

چه هنگامی درمان سرطان ملانوما تاثیر کمتری دارد؟

اگر زود متوجه وجود این بیماری سرطان نشوید، ملانوم به سرعت به قسمت های دیگر پوست و به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. و هنگامی که از سطح پوست خارج شود، درمان آن سخت خواهد بود. فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد از افرادی که ملانوم آنها به سایر قسمت های بدن گسترش یافته، ۵ سال بعد از تشخیص خود، زنده خواهند ماند.

 

آیا آزمایشات کمکی می کنند؟

بله شما می توانید پوست خود را از لحاظ لکه های بزرگ، تیره، عجیب و غریب و یا ور ـمده بررسی کنید. شما باید پوست سر و پشت، بیضه و بین انگشتانتان را بررسی کنید. مشاهده ی ملانوما در این بخش ها سخت تر است.

اگر متوجه تغییراتی در این بخش ها شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. او می تواند به شما بگوید که این علائم عادی هستند یا خیر. اگر خطر ابتلا به سرطان ملانوم در شما بیشتر است، بهتر است که به طور منظم توسط یک متخصص پوست ویزیت شوید.

سرطان سینه

۵- درمان سرطان سینه

افرادی که ۵ سال پس از تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه زنده می مانند: ۱ – ۹۹ درصد تا ۱۰۰ درصد

 

چه چیزی باعث می شود شانس درمان سرطان سینه تا به این حد خوب باشد؟

داروهای مدرن پیشرفت های بزرگی را در زمینه ی سرطان سینه Breast Cancer به وجود آورده اند. امروزه پزشکان، بیشتر در رابطه با چگونگی یافتن و درمان سرطان سینه تبهر پیدا کرده اند. علاوه بر این، این بیماری سرطان بسیار بهتر از قبل تشخیص داده می شود.

به عنوان مثال، اکنون ما می دانیم که سرطان سینه تنها یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از بیماری هاست. محققان برای درمان بیماری سرطان سینه از انواع خاصی از داروهای مختلف استفاده می کنند.

چه هنگامی درمان سرطان سینه تاثیر کمتری دارد؟

سرطان سینه در مراحل اولیه نسبت به زمانی که در تمام بدن پخش شد بهتر درمان می شود. برخی از انواع سرطان های سینه  نیز قابل درمان تر از بقیه هستند. به عنوان مثال، یک تومور سینه که “گیرنده مثبت استروژن” نام دارد، با داروهایی که سطح استروژن را کاهش می دهند، درمان خواهد شد. از سوی دیگر، بیماری سرطان سینه «سه گانه منفی» تهاجمی تر است و با درمان های هدفمند درمان نخواهد شد.

آیا  آزمایش کمکی به درمان سرطان سینه می کند؟

بله. مطالعات نشان داده اند که ماموگرافی های منظم می توانند به شما کمک کنند تا بیشتر عمر کنید. اما گروه های پزشکی دستورالعمل های مختلفی در مورد زمانی که شما باید این ماموگرافی ها را انجام دهید، دارند.

برخی از پزشکان توصیه می کنند که اگر ریسک عادی ابتلا به بیماری سرطان سینه در فرد وجود دارد آزمایش ها باید پس از ۵۰ سالگی هر سال انجام شوند.

در کل روش های درمان به ۳ صورت است

 • جراحی  : 

  جراحی مؤثرترین و سریع ترین درمان برای تومورهایی است که در مراحل اولیه ی رشد هستند و هنوز گسترش نیافته اند. این تنها راه قابل اعتماد برای حذف کامل یک تومور است. با این حال، تضمینی در برداشته شدن کلیه ي بخش هاي ميکروسکوپي تومور که ممکن است گسترش يافته باشد وجود ندارد.  به همين دليل، ممکن است جراحان بخش هاي بزرگتري از بافت هاي سالم اطراف تومور را نيز بردارند. احتمال دارد انجام اين کار براي تومورهايي که در لايه هاي نزديک يا درون بافت هاي اساسي قرار دارند، نظير اعصاب يا اندام ها، غير ممکن باشد.

 • رادیوتراپی : 

  رادیوتراپی (پرتودرمانی) نوعی درمان سرطان است که با استفاده از اشعه X با انرژی زیاد یا سایر انواع اشعه سلول-های سرطانی را از بین می برد یا مانع از رشد آنها می شود. دو نوع پرتو درمانی وجود دارد. در پرتودرمانی خارجی با استفاده از دستگاهي خارج از بدن، به سمت توده سرطاني اشعه تابيده مي شود. در پرتودرماني داخلي يک ماده راديواکتيو که در داخل سوزن، سيم يا کاتتر قرار دارد، مستقيما در داخل توده سرطاني يا نزديک آن قرار داده مي شود. نحوه انجام پرتو درماني وابسته به نوع و مرحله ي سرطان است.

 • شیمی درمانی :

 • شیمی درمانی نوعی درمان سرطان است که با استفاده از دارو و از طریق از بین بردن سلو لهای سرطانی یا ممانعت از تقسیم آنها، از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند. هنگامی که شیمي درماني از طريق دهاني يا تزريق داخل وريدي يا عضلاني تجويز مي شود، دارو وارد جريان خون مي شود و به سلو لهاي سرطاني در سرتاسر بدن مي رسد(شيمي درماني سيستميک). هنگامي که شيمي درماني مستقيما داخل مايع مغزي- نخاعي يا يک عضو يا حفره بدن مانند شکم تزريق مي شود، دارو عمدتا بر روي سلو لهاي سرطاني اين نواحي اثر مي کند (شيمي درماني موضعي). نحوه تجويز شيمي درماني وابسته به نوع و مرحله ي سرطان است.

 

درباره ی علوم کده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *